Направи си сам защитна кутия за GoPro Hero HD
Article Index
Вече доста от вас са запознати с изключителните качества на малката камерка GoPro Hero HD, но също така ви е добре известна и солената и цена. Естествено, добре е поне докато я пренасяте в раницата, да я пазите по някакъв начин. Кратко търсене в интернет показа, че има много малко продукти, предназначени точно за тази работа. Повечето от тях са прекалено обемисти, за това доста хора използват калъфи за фототехника, но и това не отговаряше на изискванията ми. Така се роди и настоящия проект – как да си направим сами защитна кутия за GoPro Hero HD, която да събира камерата заедно с някои от стойките, които използваме, а същевременно да не пълни излишно раниците ни.
Кутията като за начало трябваше да побира освен камерата също и голяма част от стойките, които използвам с нея. Ето кратък списък н а всичко, изброено от ляво надясно и отгоре надолу: чорап, чиято функция е да предпазва камерата, докато не е в кутията; монопод; малка фотоглава с ябълковидна става; самата камера в поликарбонатната и кутия; фотостойка с Велкро ленти; кривата стойка за закрепване от страни на каска; стойка за фотостатив; стойка за вентилирана каска/шлем:
След като видяхме какво горе-долу трябва да се побере, можем да пристъпим към началото на проекта – откриване на подходяща за целите ни кутия.
Страница 2 - Кутията
За пренасяне на камерата и всички стойки до сега използвах платнена торбичка (на снимката по-долу). Не особено защитено и подходящо, но поне не пренасях в насипно състояние всичко в раницата. След дългосрочно използване на това решение се появиха и конкретните ми изисквания и нужди към такъв продукт - да е достатъчно компактен за да се събира лесно в раница или в краен случай в джоб; всичко вътре да има точно определено място за да не удря поликарбонатната кутия на камерата; да осигурява лесен достъп до всички предмети; да осигурява допълнителна защита на поликарбонатната кутия (предимно срещу надраскване). Компактността беше един от основните показатели, към които се стремях – все пак ще бъде пренасяно в раница, която предоставя до известна степен защита на съдържанието и, а от друга страна не разполага с особено обширен вътрешен обем. Първо се насочих към малка пластмасова кутия за дребни инструменти/крепежни елементи, но в последствие се сетих, че преди време си купих много хубав калъф за CD-та с идеята някой ден като измисля какво да пренасям в него, да го използвам за целта – е явно му дойде времето:
Първата стъпка е да се отървем от досадните класьори за дискове, тъй или иначе по никакъв начин няма да ни свършат работа в настоящия проект:
Идва момент и за бърз тест – до тук не знаех, дали камерата може да се събере в настоящия класьор. Е, както се вижда от снимките, съвсем точно се събира – но тук се появи и първият проблем – когато класьорът е затворен, много лесно е да се натисне при пренасяне копчето за включване на камерата и така да останете неусетно без батерия:
Страница 3 - Уплътнението
След като съм се насочил към твърда кутия, естествено в нея трябваше да има и подобаващо уплътнение. За целта използвах следните опаковъчни дунапрени, които имах под ръка от доста време (личи си най-вече по жълтия цвят на дебелия дунапрен):
Лепилото, което използвах, е на Moment и е доста подобно на Хелмитекс – лепи плат, кожа, метал, дунапрен, пластмаса и какво ли още не. За пореден път не ме предаде и ми свърши чудесна работа. Първият защитен слой беше изработен от тънкия дунапрен – да, не е кой знае колко предпазващ, но не ми беше и това целта, трябва само да пази от одраскване. Ето какво се получи, след като подлепих парчета от него върху двата капака на класьора:
Сега да изрежем и дебелия дунапрен, който ще фиксира всички предмети по местата им. Първо грубо очертаване на самата камера, после изрязване и бърз тест как се събира в самата кутия:
След като е изрязано и залепено уплътнението за камерата, остава да се прецени как да се разположат и стойките. Общо взето реших Велкро стойката да се закрепва за горния капак, а всичко останало да е покрай камерата:
Следва същият етюд – разчертаване, изрязване, лепене. Надминавайки всичките си очаквания, успях да събера всичките ми необходими стойки вътре в кутията, даже остана малко свободно място за бъдещо оползотворяване:
Дойде момента да измисля решение и за проблема, който споменах в началото на статията – лесното натискане на бутона за включване при затворена кутия. След дълго умуване и разглеждане на материалите, които имах под ръка, се насочих към стиопор. Отрязах малко парче с подходящи размери, облепих го с метално фолио и го залепих с лепило на съответното място. Това уплътнение има и допълнителен ефект – усилва кутията и я прави доста по-стабилна и защитена, когато капакът и е затворен:
Малко по малко продуктът почва да изглежда завършен. Почти всичко вече си има своето място, основният проблем на кутията (лесното включване на камерата) е вече решен, остава само да направя местата за закрепване на допълнителните елементи по годния капак:
Най-лесният начин за закрепване на нещата по горния капак беше чрез Велкро. Допълнителната жълта стойка ще се държи от една лентичка, докато парчето Велкро в горния, десен ъгъл служи за закрепване на чорапа, който видях в комплекта от началото на статията:
Велкрото беше залепено отначало за да го фиксирам към мястото му, но това разбира се не беше достатъчно. Трябваше и да се зашие. Самото шиене става след като първо пробия съответните дупки в капака със свредло 1мм:
След това идва и самото шиене с подходящ, здрав конец:
Ето какво получих накрая за горния капак – място за Велкро стойката, също така и допълнителния чорап (който все още го използвам за да бърша обектива, както и да поставям в него камерата, докато е извън кутията):
Страница 4 - Готовият продукт
Ето какво получих накрая – защитната кутия, със всички елементи по местата си (камерата, всички допълнителни стойки, предпазният чорап):
Ето и разликата в размерите на платнената торба, която използвах, и новата кутия:
Дунапренените легла за оборудването се оказаха доста плътни, така че трудно нещо може да изпадне само:
Ето още един поглед към вътрешността н а кутията, този път без нещо да е поставено в нея. Единственото нещо, което н е събрах вътре, е монопода – но нямаше особен смисъл, тъй като не винаги го ползвам, а би уголемил размерите на самата кутия доста и като цяло сметнах за по-удачно да го пренасям отделно:
Колко струваше всичко
- 1. CD класьор – вече го имах, но да речем нов е 10 лв.
- 2. Лепило – и него имах, но ново е около 7 лв.
- 3. Дунапрен – отпадъчен опаковачен материал, който имах под ръка
- 4. Стиопор – малко парче, пак отпадъчно
- 5. Предпазен чорап – скъсан е, т.е. отпадъчен материал отново, иначе чифт струва в магазина левче
- 6. Други материали – конец, свредло, Велкро – общо взето незначителна стойност
- Общо - цената на този проект е не повече от 20 лв.
Колко реших да не нося в кутията и евентуално би могло да е полезно
- 1. Резервна батерия – до сега не ми е била необходима
- 2. USB Кабел – полезно е ако пътувате за повече дни
- 3. AV кабел – до сега никога не съм го ползвал
- 4. Допълнителен заден капак – в зависимост от условията може да прецените кой от двата капака да сложите още от вкъщи
- 5. Монопод – прекалено е дълъг, по-добре от вън
- 6. Chesty –прекалено много място заема, по-добре отделно да се носи
- 7. Лента за глава тип челник – на всички каски имам стойки, не я ползвам
- 8. Допълнителни лепенки-стойки – тъй или иначе веднъж ги слагате, където са ви необходими, не виждам смисъл постоянно да носите резервни с вас
- 9. Допълнителна карта памет - е, ако ви е наистина необходима лесно може да си пригодите място за такова нещо
Други варинати
Разбира се този проект позволява доста голяма свобода. Ако имате нъжда от повече място в кутията или по-сериозна защита – просто намерете по-голяма/подходяща кутия и давайте смело! Лесно можете да се сдобиете с по-големи пластмасови кутии за под 10 лв, които освен че ще съберат всичките ви допълнителни стойки, ще са и достатъчно обширни да поместят значително повече дунапрен и съответно да предпазват механично доста по-добре скъпоценната ви камера. Настоящият проект обаче, както споменах в началото, имаше за цел да заема възможно най малко място и да предлага достатъчно удобство и основно ниво на защита – за финал ето две снимки, къде го складирам, докато не е в употреба:
Надявам се този материал ще е полезен поне за някои от вас, но помнете – изпълнението на му е изцяло на ваша отговорност и аз не нося никаква вина, ако повредите вашето имущество в следствие използването на нещо подобно – ако желаете истинска, нечуплива и водоустойчива кутия на пазара се предлагат няколко решения, на които наистина може да разчитате, но съответно са доста по-скъпи и обемисти.